Нерідко в Україні порушується право інвалідів на пільговий проїзд на автомобільному транспорті. Водії маршруток відмовляють інвалідам посилаючись на те, що у них ніби вже є інші пільговики, чи просто відмовляють нічого н пояснюючи, а в гірших випадах виштовхують та застосовують силу відносно інвалідів. Тому виникає питання чи є все ж таки якісь обмеження щодо кількості місць для пільговиків чи це вигадки перевізників.

Відповідно до статті 38-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого), мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті. Пільгове перевезення інвалідів здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування відповідно до Закону України «Про транспорт».

Стаття 12 Закону України «Про транспорт» зобов’язує транспортні підприємства забезпечувати права на пільги громадян щодо користування транспортом.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» (у редакції Закону від N3492-IV від 23.02.2006) пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до підпункту 10 пункту 145 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою КМУ від 18 лютого 1997 р. №176 в редакції постанови 26 вересня 2007 р. №1184) перевізник зобов'язаний здійснювати перевезення пасажирів з квитками і пасажирів, яким згідно із законодавством надано пільги щодо плати за проїзд.

Отже, відмова у пільговому перевезені є не законною, тому що закон не містить норми про обмеження кількості місць для перевезення пільгових категорій пасажирів.

Більш того відповідно до статті 38-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю на пільговий проїзд транспортом не допускається.

Відповідно до статті 133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян –
тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від восьми до десят1и неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У випадку порушення Вашого права на пільговий проїзд в міському або приміському автомобільному транспорті Ви можете звернутись за захистом свого права до територіального управління Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті.

Як правильно скласти та подати скаргу або заяву, можна дізнатись у відповідному розділі цього збірника практичних порад. Звертаємо Вашу увагу на те, що в таких заявах необхідно вказувати дату, час, номер маршруту та державний номерний знак маршрутки, водій якої допустив порушення Вашого права. Якщо Ви все ж таки заплатили за проїзд, то вимагайте квиток від водія, який необхідно буде зберегти та додати до своєї скарги.

Адреси територіальних управлінь Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті можна знайти на офіційному сайті цієї інспекції: http://www.uti.gov.ua/