Збаразький замок

Знаходиться у Тернопільській області, у місті Збаражі, на Замковій горі.

Це одна з наймальовничіших фортець Заходу України, яку побудували за проектом італійця. Він був резиденцією князів Збаразьких, Вишневецьких, Потоцьких. У цих стінах приймали доленосні для краю рішення і лунали зловісні родові прокляття. Саме з цим замком пов'язане ім'я легендарного козака Морозенка, про якого співають у пісні. А ще фортецю описували письменники-нобеліати.
Збаразький замок будували в 1626-1631 роках у стилі пізнього Ренесансу. Його проект розробив італійський архітектор на прохання князя Христофора Збаразького. Це мав бути і палац-резиденція, і укріплена фортеця.
Збаразький замок став відомим ще й завдяки Богданові Хмельницькому. Минуло небагато часу, відколи твердиню закінчили будувати, як вона опинилася в центрі воєнних подій. Фортецю, де на той час отаборився Ярема Вишневецький зі шляхтичами, гетьман тримав в облозі майже 2 місяці. Однак вона вистояла. Про це напише польський класик Генрик Сенкевич у романі «Вогнем і мечем». Тим часом історики переконують, саме під Збаразьким замком готувалася перемога козаків під Зборовом.
А ще у 1649 році під час облоги замку загинув козацький полковник Нестор Морозенко, герой українських народних пісень.
А майже через 100 років гайдамаки за допомогою міщан Збаража взяли замок без бою. У 19 столітті твердиня вже не відігравала стратегічної військової функції. У приміщенні навіть діяв цукровий завод. Із плином часу замок зазнав руйнувань, особливо під час Першої світової війни. А ось у 1994 році в Збаражі створюють історико-культурний заповідник, а в фортеці розпочинаються реставраційні роботи.
Сьогодні у залах замку зберігається більше 11 тисяч експонатів. І особлива увага прикута до колекції середньовічної зброї – унікальних обладунків, мечів, шабель, списів, гармат – словом, усього того, що мали при собі захисники і нападники замку.
Із висоти пташиного польоту фортеця має форму квадрата. Просторий внутрішній двір оточений кам'яними стінами. Головна будівля виглядає монументально і урочисто – це двоповерхова, кам'яна потинькована споруда з червоним дахом і білим фасадом. Великі симетрично розташовані вікна додають споруді певної легкості. Головний вхід до будівлі підкреслює балкон на кам'яних консолях (тримальних конструкціях з одним вільним кінцем, що виступає за вертикальну опору, і другим кінцем, жорстко закріпленим у опорі). Наріжні кути споруди прикрашені рустом – обтесаним каменем. Дах – із заломом. Перед будівлею – вимощена каменем площа, що додає урочистості.
В'їзна вежа розташована на одній осі з парадним входом до палацу. П'ятигранні бастіони збереглись частково. В кожному з них були тунелі, що сполучали їх з казематами і замковим подвір'ям. Загалом вежа являє собою невелику двоповерхову будівлю з аркою. Від неї йде міст, що веде на основну територію замку.

Прослухати про Збаразький замок