Знаходиться у Волинській області, у місті Луцьку, на вулиці Кафедральній, 1-A

Він - один із найдавніших і найкраще збережених в Україні. А ще дуже впізнаваний – його в'їзна вежа зображена на звороті 200-гривневої валюти. Деякий час замок був столичною резиденцією. А ще тут збиралися монархи з усієї Європи.
Історія Луцького замку – довга, сповнена злетів і падінь, величі і облог, інтриг та таємниць. Взагалі на тому місці, де він стоїть зараз, поселення і оборонна фортеця були ще в Х столітті. А ось величну твердиню з каменю побудував у 1340-их роках литовський князь Любарт. На його честь і називають замок.
Одна з найбільш значущих і масштабних подій в історії замку сталася у 1429 році, коли тут пройшла зустріч європейських монархів, візантійських послів і Папи Римського. Саме на цьому середньовічному саміті, який тривав аж 7 тижнів поспіль, вирішувалися важливі політичні, економічні й релігійні питання тодішньої Європи.
Протягом кількох століть у замку багато разів змінювалися власники, які продовжували його розбудовувати – з’являлися нові будівлі, ставали вищими мури. Твердиня змінювала статус - і з княжої резиденції перетворювалася на центр судової та духовної влади. З часом вона занепадала, а потім знову відроджувалась.
Сьогодні це туристична родзинка Волині. Луцький замок (замок Любарта) включає в себе 2 замки, Верхній та Окольний. До архітектурного комплексу Верхнього замку входять сполучені мурами В’їзна, Владича та Стирова вежі, а також залишки палацу князів XІV–XVI ст., церкви Іоанна Богослова ХІІ ст., повітова скарбниця початку ХІХ ст., будинок шляхетських судів XVIІІ ст. На території замку також діє низка музеїв: Художній, Музей книги, Музей дзвонів, Арсенал, експозиції антикваріату (виробів з кераміки, металу, меблів тощо).
Замок має форму неправильного трикутника. Його оточують високі стіни, збудовані з цегли. Вони мають товщину майже 2 метри і висоту до 12 метрів і утворюють фортифікаційне кільце.
По кутах замку височіють три могутні вежі: В'їзна (Надбрамна), Стирова та Владича. Кажуть, вони будувалися як своєрідний символ Віри, Надії та Любові. Вежі квадратні в плані, багатоярусні, з зубчастими верхівками та вузькими бійницями для стрільби
Головний вхід до замку розташований у В'їзній вежі. Він оформлений у вигляді стрілчастої арки з масивними дерев'яними воротами, окутими залізом. Прохід також обрамлений кам'яною кладкою.
Над аркою розташовані кілька ярусів віконних прорізів різної форми та розмірів. Вікна мають прямокутні та аркові форми, що додає архітектурній композиції різноманітності.
В середній частині вежі можна побачити вертикальні декоративні елементи, які надають їй стрункості та підкреслюють вертикальність конструкції.
Внутрішнє подвір'я замку просторе, вимощене бруківкою. Тут розташовані залишки князівського палацу, церква Іоанна Богослова та інші споруди різних історичних періодів.
Дахи веж і стін мають характерне середньовічне завершення у вигляді зубців, що додає замку суворого вигляду.
Загалом силует замку потужний і монументальний. Він чітко виділяється на тлі міського пейзажу.

Прослухати про Луцький замок або замок Любарта