Знаходиться в Рівненській області, в селі Пересопниці, на вулиці Вербовій, 22.

Тут бували найвидатніші володарі Київської Русі. Тут точилися битви. Тут збудували монастир. Тут створили книгу-диво, книгу-шедевр, книгу-символ – Пересопницьке Євангеліє.
Пересопниця – це колишнє княже місто з яскравою історією. Саме у місцевому монастирі Різдва Пречистої Богородиці у 1561 році завершили роботу над створенням української Першокниги. То був перший переклад Святого Письма народною мовою. Над ним працювали настоятель монастиря Григорій та ченець цієї обителі, переписувач Михайло Василевич. Книгу замовила княгиня Анастасія Заславська.
Сьогодні дослідники називають Пересопницьке Євангеліє шедевром рукописного мистецтва. За красою й багатством оформлення йому немає рівних. Книга вагою понад дев’ять кілограмів розписана витонченими літерами з кольоровими малюнками по золоту. Тепер Пересопницьке Євангеліє є символом державності – на книзі приймають присягу президенти України. Сьогодні оригінал зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського. Лише на час інавгурації під охороною Першокнига залишає сховище.
А ось її копія є в культурно-археологічному центрі «Пересопниця». Його відкрили в 2011 році до 450-го ювілею Першокниги.
Сьогодні об’єктами центру є музей Пересопницького Євангелія, археологічний музей та музей-скансен «Княже місто». На території розташовано муляж давніх укріплень, садиби та церква того часу, що побудована на старовинному фундаменті.
Тут зберігається чимало цікавих експонатів та унікальних колекцій: більше тисячі артефактів княжих часів, знайдених у цій місцевості, сотні примірників перекладів Святого Письма мовами світу, макет монастиря Різдва Пречистої Богородиці та факсимільне видання Пересопницького Євангелія.
Власне, будівля самого музею має форму циліндра з золотим куполом на вершині. За задумом авторів, сама архітектурна композиція мала нагадувати свічку і розгорнену книгу. Стіни будівлі пофарбовані в білий колір. Фасад декорований кованою паростю виноградної лози.
Біля головного входу розташована бронзова скульптура двох монахів - настоятеля монастиря Григорія та ченця цієї обителі, переписувача Михайла Василевича Один із них сидить за столом із пером у руці над розгорнутою Першокнигою, а інший споглядає за роботою.
Також на території культурно-археологічного центру відтворено фрагмент дерев'яної фортеці часів Київської Русі. Вона складена з масивних колод, що додають автентичності. Високі стіни фортеці переходять у башти. Тут стояли на чатах давньоруські воїни, які боронили рідну землю від ворогів.

Прослухати про Культурно-археологічний центр «Пересопниця»