Кременецький замок

Знаходиться у Тернопільській області, в місті Кременець, на горі Боні.

Він має давню історію, багато назв, легенд про прекрасну і жорстоку володарку, історій про казкові скарби і навіть привидів. Протягом століть це була неприступна твердиня, але до нашого часу збереглися лише руїни, мальовничі краєвиди і присмак таємниці.
Кременецький замок — одне з найпотужніших природних укріплень України всіх часів. Його звели у 13 столітті на стрімкій горі і згодом обнесли дерев’яним частоколом, а потім і кам’яним муром. Фортецю марно намагався взяти приступом і угорський король, і хан Батий. Замок перебудовували та укріплювали. Чи не найбільшого розквіту він досяг, коли перейшов у володіння королеви Бони Сфорци. А сталося це в 1536 році. Вона була дружиною Сигізмунда І і ще за життя чоловіка фактично правила країною. Славилася красою, енергійністю та амбітністю. Про володарку Кременецького замку залишилося чимало моторошних переказів. Мовляв, щоб зберегти свою молодість, вона загубила життя не однієї юної служниці. А ще розповідають, що привид королеви досі з’являється на руїнах замку. І тримає ключі від скарбниці. Лише відчайдухи можуть насмілитися їх забрати… Та попри всі ці історії, вона значно укріпила і озброїла замок. А гору, на якій височіла фортеця, назвали на честь королеви – Боною.
А Кременецьку фортецю змогли завоювати лише козаки під проводом Максима Кривоноса. Це сталося в 1648 році.
Сьогодні від замку залишилися мальовничі руїни. Раніше фортеця займала велику територію. Там були два мости, башти, княжий палац, приміщення для гарнізону. До наших днів збереглися лише фрагменти стін та веж, які нагадують про славне минуле. Руїни складаються з великих блоків місцевого пісковику сірого кольору, які контрастують з зеленню навколишніх схилів.
Найбільш збереженою частиною замку є залишки Надбрамної вежі. Колись вона була головним входом до фортеці. Добре береглася велика арка правильної форми, яка слугувала брамою. Над нею знаходиться невеликий прямокутний отвір, ймовірно, колишнє вікно або бійниця.
Стіни вежі частково збереглися на висоту кількох метрів, демонструючи товщину мурів та майстерність давніх будівельників.
По периметру гори є залишки оборонних мурів, які колись оточували замок. Вони повторюють контур вершини, підкреслюючи природну неприступність цього місця.
На території замку помітні залишки фундаментів інших будівель, які колись стояли всередині фортеці.
Підйом на гору від центру міста займе приблизно одну годину, оскільки доведеться обійти значні масиви забудов, однак це лише додає відчуття пригоди.

Прослухати про Кременецький замок